Historie

Netradiční maraton MaRS vznikl poměrně nenápadně v roce 2012 z iniciativy pacientů a fyzioterapeutů RS centra NK 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice Praha, kteří se chtěli podělit o zkušenost, že cvičení při léčbě RS pomáhá. Postupem doby se ukázalo, že forma netradičního maratonu na podporu nemocných s RS dokáže spolu s myšlenkou solidarity a pospolitosti přitáhnout tisíce fanoušků.

Akci si vzal finančně a organizačně na starosti NF IMPULS, tehdy jediný nadační fond specializující na pomoc v oblasti roztroušené sklerózy.  Za vydatné podpory desítek dobrovolníků řad pacientů a jejich blízkých, lékařů, sester a terapeutů, ale i sportovců, známých osobností, příznivců, partnerů a veřejnosti si získal maraton renomé unikátní dobročinné aktivity s jasně definovaným výtěžkem – přispět nemocným s roztroušenou sklerózou na financování cvičebních a fyzioterapeutických aktivit, na které chybí peníze od státu.

Z původně lokální akce se stala akce s mezinárodním dosahem, jejímž cílem je šířit myšlenku, že pravidelný pohyb je nedílnou součástí léčby RS, ale i součástí života každého člověka.  Akce, která je zároveň osvětovou kampaní informující veřejnost o nemoci a její léčbě.

VÝSLEDKY MARATONU MARS V KOSTCE

Počet účastníků a zúčastněných měst od roku 2012 až do roku 2020 kontinuálně narůstal. Z původních 84 účastníků při prvním ročníku v Praze jich v roce 2016 cvičilo ve 23 městech již na 2 000, v roce 2018 a o rok později to ve 36 sportovištích bylo již přes 3000 osob. 

V průběhu let narůstal také výtěžek určený na rozvoj cvičebních a pohybových aktivit nemocných s RS. V roce 2019 to bylo 386 099 korun. Ačkoliv do 9. ročníku maratonu již zasáhla rozjíždějící se pandemie, výtěžek se udržel na krásných 372 468 korunách.

Situace se změnila až v roce 2020 kvůli pandemii Covid-19, kdy poprvé počet účastníků a tedy i výtěžek výrazně klesl. Řada míst musela akci zrušit či přesunout, a aktivně se tak do cvičení zapojilo opět “jen” okolo 2000 lidí.

10. jubilejní ročník maratonu MaRS jsme z pochopitelných důvodů museli téměř zcela převést do online podoby, a počty účastníků tak nelze přesně odhadnout ani sledovat. Stejně tak v případě 11. ročníku v roce 2022, který proběhl hybridní formou částečně venku, částečně online a zčásti již i v tělocvičnách.

Maraton úspěšně propojuje nemocné s RS s komunitami a lidmi mimo pacientské organizace (přátele, kolegy ze zaměstnání, studenty středních a vysokých škol, lázně, léčebná zařízení apod.).

Maraton tradičně podporuje řada měst a obcí, zástupců městských a krajských samospráv. Každoroční záštitu nad akcí převzal Pavel Bělobrádek. V roce 2016 maraton MaRS dostal také ochrannou známku.

Maratonu se v průběhu let zúčastnila řada sportovců a mediálně známých osobností. Maraton MaRS navštívili a podpořili například žokej Josef Váňa st., hokejista Jakub Voráček a tým jeho nadace, kajakářka Štěpánka Hilgertová s manželem Lubošem, muž roku 2015 Jakub Kraus, golfistka Šideri Váňová (stala se kmotrou knihy „Hledá se 16 tisíc“), basketbalista Pavel Miloš, olympijský vítěz David Svoboda, české reprezentantky a basketbalistka Ilona Burgrová a tým vítězek Euroligy v basketbale z USK Praha, fotbalista Ivan Hašek, mistrovský tým hráčů a hráček amerického fotbalu Prague Black Panthers a Black Cats, dále herci a moderátoři Petr Vondráček, Jan Čenský, Tereza Brodská, Václav Vydra s Janou Bouškovou.

Vážíme si všech, kteří jakkoliv pomohli a stále pomáhají v tom, aby maraton MaRS rostl a jeho myšlenka získávala stále větší a větší ohlas, jakkoliv je momentální situace nadmíru složitá. Pravidelný pohyb a udržení se v kondici je však právě v tuhle chvíli o to více potřeba!

foto: Kateřina Macečková

MARS V DATECH, DALŠÍ INFORMACE A TISKOVÉ ZPRÁVY

1. ročník MaRS 2012

84 účastníků, místo konání – Praha, výtěžek 0 Kč.

2. ročník MaRS 2013

194 účastníků, koná se v Praze, výtěžek téměř 13 566 Kč na podporu rehabilitačních aktivit pacientů s RS.

3. ročník MaRS 2014

630 účastníků, cvičení v Praze a dalších 11 městech, výtěžek 144 044 Kč.

4. ročník MaRS 2015

na 1 000 účastníků z 10 měst v ČR a 2 ze zahraničí – Slovensko a Švýcarsko (celkem 12 měst), celkový výtěžek 116 848 Kč.

5. ročník MaRS 2016

dvojnásobný počet měst i účastníků, cvičilo se ve 23 městech (20 v ČR, 3 v zahraničí), přes 2000 účastníků, výtěžek 268 445 Kč, mediální kampaň se 165 výstupy a sledovaností přes 105 mil. přečtení/zobrazení.

6. ročník MaRS 2017

Na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou cvičilo téměř 3 300 lidí z 26 měst z tuzemska 7 v zahraničí, výtěžek dosáhl 252 353 korun. Více informací a Závěrečná zpráva

7. ročník MaRS 2018

Na 36 místech v Evropě si zacvičilo 3 350 osob, výtěžek dosáhl výše 356 226 Kč. Více informací a Závěrečná zpráva

8. ročník MaRS 2019

Akci podpořilo 3 256 lidí, kteří cvičili ve 30 městech v Česku i zahraničí a organizátorům se podařilo z dobrovolných příspěvků vybrat 386 099 korun. Více informacíTisková zpráva a Závěrečná zpráva

Poslední minuta maratonu MaRS 2019

9. ročník MaRS 2020

Cvičilo se ve 29 městech na 36 místech, výtěžek činil 372 468 Kč. S finální návštěvností bohužel zamávala rozjíždějící se pandemie Covid-19. Teplice a Liberec musely akci zrušit, na poslední chvíli odvolala Trnava, Kalná nad Hronom, rušilo se i ve Francii a Finsku. I přesto se však 9. ročníku zúčastnilo 2 069 aktivně cvičících, z toho 197 jich cvičilo na Slovensku. Více čtěte v článku na www.nfimpuls.cz a v Závěrečné zprávě.

Jaký byl MaRS 2020?

10. ročník MaRS 2021

MaRS maraton v roce 2021 se i v komplikované situaci s C-19 pořádal a byl postavený v co nejjednodušší formě pro všechny zapojené účastníky tak, aby umožnil dodržet veškerá opatření a nařízení vlády ČR. Outdoor aktivity a připravená videa posloužila nejenom o maratónském víkendu. Jsou využívána i nadále, jak o tom svědčí jejich sledovanost. Lidé bezkontaktně odcvičili na 6500 lekcí – více si přečtěte ZDE. Na našem Youtube kanálu najdete všechna cvičení, která jsme streamovali. Cvičební lekce připravili také studenti APA FTVS: Mars et APA Apači na Marsu. V rámci jubilejního 10. ročníku proběhla rovněž krokovací soutěž Seven Summits, na niž navázala výzva přidat do Koruny planety ještě osmý vrchol. A na tuto maratonskou novinku navázala v dubnu 2021 výzva Turistické jaro s IMPULSem. Děkujeme, že jste nám zachovali přízeň.

11. ročník MaRS 2022

Tentokrát byl MaRS v Praze i celé republice “hybridní”. Většinu společných aktivit jsme přenesli do venkovního prostoru, cvičilo se však už i v tělocvičnách a fitness centrech a nadále nechyběly nové online stremované hodiny. Hlavní pražskou centrálou se stal Petřín, kde během pátku i soboty probíhala Roztroušená stezka. V hlavním městě nechyběla ani orientační procházka a běh, vozíčkářská rozcvička nebo nordic walking. Na několika místech se pak konaly lekce jógy a dalších cvičebních metod. Celkový přehled letošního ročníku najdete ZDE. To nejdůležitější, co tento MaRS maraton přinesl, bylo osobní setkání. Lidé se po dvou letech sešli ve 30 městech a 35 místech, MaRS inicioval nemocné k návratu do správného způsobu života a zdůraznil pravidelný pohyb. 

Fotografie ze všech ročníků maratonu najdete na facebookových stránkách NF IMPULS.

Videoreportáže z MaRSu
https://www.youtube.com/user/impulsnf

On-line přenosy z minulých ročníků
https://www.youtube.com/c/PRAHAMaRS
https://www.youtube.com/channel/UCNVRlBCikAIQSHWEodkqykA