Pentatlon

Píše se rok 708 před Kristem a Olympijské hry představují novou disciplínu, pentathlon, jednu z nejnáročnějších starověkého Řecka. Podle pověsti byl jeho zakladatelem antický hrdina Iáson, vůdce padesátičlenné výpravy Argonautů, z nichž každý vynikal v nějakém sportu. Pět mužů z výpravy ale všechny ostatní značně převyšovalo – Kalais a Zétés, synové boha větru Borea, byli nejlepší v běhu a skoku, Telamón, král Salamíny, házel nejdál diskem, Lynkeus z Messénie byl nejlepší v hodu oštěpem a Héraklés byl ze všech nejlepším zápasníkem.

Víte, že dlouho byli nejlepšími pětibojaři atleti ze Sparty? Že slavná antická socha Discobolos znázorňovala vítěze olympijských her v jedné z disciplín?

Pentathlon, pětiboj je nová výzva pro všechny letošní maratonce… nová výzva pro všechny, kdo jste dosáhli na všechny nejvyšší hory světadílů. Proč zrovna pentathlon? Inspirace a motivace k radosti z pohybu, pojďme se bez bázně postavit po bok hrdinů.   

Není důležité zvítězit, ale… Pierre de Coubertin, zakladatel novodobých olympijských her, myslel spíše než ´zúčastnit se´, ´bojovat´ (sami se sebou, s leností 🙂 a potom vítězit). 

Čeká nás trochu jiný pětiboj, 5 různých cvičení, každý týden jiné a na výběr budete mít několik videí. Zacvičíme si jedno? Super. Zvládneme dvě? Ještě lepší. Někdo možná tři, někdo i víc…

A každý týden čeká pětibojaře malá odměna, pište, posílejte na FB, Instagram, vždy po ukončení týdne vyhlásíme vítěze. Maratonské lahve, trička (nová), a jako bonus na závěr kniha Rosti Václavka (Pět pilířů zdraví – pamatujete?) Změň svůj dech a začnou se dít věci. 

Zacvičte si, protáhněte tělo (a jak říkal můj dědeček, pořádně si namastěte svaly), příprava na 13. ročník MaRS 2024 začíná. 

A až budete stát za několik týdnů na startu našeho společného maratonu, poběží se Vám lehce a s radostí. A samozřejmě ta krásná těla k tomu budou bonus navíc. 

Kdo má rychlé nebo vytrvalé nohy, je běžcem; kdo má sílu, jíž stiskne soupeře, je zápasníkem, a kdo umí soka zasáhnout silným úderem, je rohovníkem; kdo dokáže toto obojí, je pankratista. Kdo je však ve všem mistr, je pětibojařem. Aristoteles

 Myrónův Diskobolos

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Diskobolos

Pravidla soutěže